Blog o tendencjach i trendach na rynku pracy
Niezależność finansowa – czy to realne?

Niezależność finansowa – czy to realne?

Dla jednych jest synonimem bogactwa. Innym kojarzy się nieograniczonymi możliwościami w spełnianiu swoich zachcianek, zwłaszcza tych związanych z nabywaniem dóbr materialnych. Jeszcze inni widzą w niej stabilną pracę przynoszącą stałe i satysfakcjonujące zarobki, które pozwalają żyć na przyzwoitym poziomie. Czy aby na pewno tak należy rozumieć to pojęcie?

Kiedy można mówić o niezależności finansowej?

Niezależność finansowa (bo o niej mowa) to – w dużym uproszczeniu – życie bez konieczności pracy. Brzmi jak utopia, prawda? Uściślijmy: niezależnym finansowo jest ten, kto żyje z dochodów z własnych inwestycji, czerpie korzyści ze zgromadzonego kapitału, czyli posiada dochody pasywne. I taki stan rzeczy możliwy jest bez konieczności spędzania w biurze 40 godzin tygodniowo. Wyznacznikiem osiągnięcia niezależności finansowej są oczywiście regularne wpływy na konto, na przykład z tytułu najmu mieszkania, udziałów w firmie, akcji lub praw autorskich.

Czy ty też możesz być niezależny finansowo?

Tak, pod warunkiem, będziesz przestrzegał kilku bardzo ważnych zasad.

Oszczędzanie to podstawa

Pierwszą z nich jest kontrolowanie swoich wydatków i oszczędzanie, ale nie tylko pod kątem zabezpieczenia się na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń. Nie wydawaj wszystkiego na bieżąco, odkładaj pewną (minimalną) kwotę do specjalnej puli, której za nic w świecie nie przeznaczaj na aktualne wydatki, nawet gdy wydaje Ci się, że nie masz wyjścia.

Inwestuj w wiedzę

Oszczędzanie powinno być rozłożone w czasie i nastawione na zgromadzenie środków, które będzie można przeznaczyć na inwestycje pozwalające w przyszłości wygenerować pasywne dochody. W związku z tym regularnie poszerzaj swoją wiedzę finansową – trzymanie ręki na finansowym pulsie pozwoli Ci na podjęcie słusznych decyzji i uczuli na pułapki,  które czyhają w świecie biznesu.

Pamiętaj, że inwestycją może być również kurs języka chińskiego, kurs masażu czy warsztaty dotyczące negocjacji. Poszerzanie wiedzy i nabywanie nowych umiejętności to ważny krok na drodze do finansowej niezależności. Nigdy nie wiesz, co może przynieść zysk w przyszłości.

Nie bój się zmian

Po trzecie – bądź przygotowany na zmiany (niech będą dla Ciebie wyzwaniem, a nie problemem). Czasy się zmieniają i trzeba być przygotowanym na pewne życiowe zakręty. W dzisiejszych czasach praca w jednej firmie do emerytury to mit. W Twoim życiu zapewne przyjdzie taki moment (a może nawet kilka), kiedy będziesz musiał coś zostawić i zacząć od nowa. Dlatego ważne jest, aby mieć plan B, plan C, a nawet plan D. Historie wielu ludzi, którzy odnieśli sukces, pokazują, że to właśnie plany awaryjne okazały się tym, co przyniosło najwięcej satysfakcji (zarówno osobistej, jak i finansowej).

Pasja, która staje się pracą

I ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz. Wiesz zapewne, że o wiele mocniej angażujemy się w działania, które sprawiają nam przyjemność. A co, gdyby to właśnie hobby stało się naszą pracą? Przykład z podwórka – znajoma, która po studiach podjęła pracę w agencji HR, od małego lubiła szyć – najpierw sukienki dla lalek, później były przeróbki i ubrania dla siebie oraz znajomych. W międzyczasie uczestniczyła w profesjonalnych warsztatach szycia w Holandii, ale przyszedł też czas na szkołę artystycznego projektowania ubioru. Po ukończeniu szkoły zostawiła pracę na etacie i założyła własną kawiarnię krawiecką, w której od kilku lat prowadzi kursy szycia cieszące się sporą popularnością. Zajmuje się zawodowo tym, co od dawna było jej pasją.

A może Ty też będziesz jednym z tych szczęśliwców, w przypadku których pasja stanie się pracą?  Czyż nie byłoby cudownie powiedzieć jak Thomas Edison: „Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność”?  I właśnie tego Ci życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *