Blog o tendencjach i trendach na rynku pracy
O czterech typach kariery

O czterech typach kariery

Czym się kierujesz, wybierając swoją ścieżkę zawodową?

Czym jest dla Ciebie sukces zawodowy?

Czy istnieją jakieś wzorce w zarządzaniu karierą?

Takie pytania przyświecały firmie Decision Dynamics, która już ponad 40 lat temu przebadała ponad milion osób i doszła do bardzo ciekawych wniosków. Wyniki badań zostały podsumowane w modelu Career View, który opisuje cztery podstawowe koncepcje kariery uwzględniające różnorodne wzorce zmian pomiędzy obszarami pracy wraz z upływem czasu. Czyli – po jakim czasie pojawiają się zmiany w karierze i – jeśli się pojawiają – to na jakie tory ją kierują.

Mamy zatem do czynienia z 4 modelami kariery: Expert, Linear, Spiral, Transistory.

  1. EXPERT – to model, w którym rozwój oznacza doskonalenie kompetencji w jednej wybranej dyscyplinie. Kluczowa jest tu kwestia bycia bardzo dobrym w tym, co się robi. W tej koncepcji sukces powiązany jest z poziomem wyspecjalizowania, a nie ze wspinaniem się po szczeblach kariery czy zarządzaniem zespołem ludzi.
  2. LINEAR – to typ kariery nakierowanej na awans na wyższe stanowiska, a co za tym idzie – zyskiwanie coraz większego zakresu odpowiedzialności. Motywatorami dla osób z tej grupy będą: władza, wpływy i osiągniecia.
  3. SPIRAL – to wzorzec, w którym udana kariera oznacza poszerzanie swojej wiedzy, talentów i umiejętności wraz z upływem czasu. Zazwyczaj taka ścieżka zaczyna się od jednego obszaru zawodowego, by potem co jakiś czas przechodzić do nowych obszarów. Zmiany takie zachodzą co 5-10 lat. Kluczowe motywatory to: rozwój osobisty, kreatywność i zainteresowanie rozwojem innych ludzi.
  4. TRANSISTORY – to ciągły ruch. Osoby reprezentujące ten typ kariery zmieniają pracę bardzo często (średni co 2-4 lata). Głównym powodem jest chęć doświadczenia nowych rzeczy. Głównymi motywatorami w tym modelu są: nowatorstwo, zróżnicowanie, niezależność i kontakty międzyludzkie.

A Ty? Który typ kariery reprezentujesz?

Na podstawie: „Poznaj samego siebie” Sandra Bichl, Focus. Coaching, 2/2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *